DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Nakličování zrnin

Sami dobře víte, že krmení papoušků pouze suchou směsí je hazardem s jejich vnitřními orgány, jako jsou játra, či tepny, popř. žíly. K suché směsi můžete přilepšit papouškům podáváním ovoce, zeleniny, či různých pro nás plevelů v podobě smetánky lékařské, žabince-ptačince a jiných. Pro správný chod chovu doporučuji stravu pravidelně obměňovat, zpestřovat a celkově stravu neomezovat, vždyť v naší přírodě je tolik obohacujících složek stravy, jen to chce vyvinout trochu aktivity pro sběr. Pokud chcete vašim svěřencům obohatit jídelníček o směs bohatou na vitamíny a minerály a nemáte čas, či možnost např. v zimním období nasbírat doporučuji naklíčené zrniny. Osobně používám ke klíčení buďto již namíchané směsi určené ke klíčení, nebo směs pro holuby. Směs pro holuby se skládá z hrachu, dari, kardi, směsí prosa, žíhané slunečnice, pohanky, kukuřice, dále přidávám vikev, mungo, sóju a paddy rýži. Obecně je doporučováno luštěniny povařit krátce v neosolené vodě.

                 

Proces klíčení je proces chemických reakcí látek, které jsou jinak uloženy v semeni a při správné teplotě a vlhkosti se začínají uvolňovat různé látky a enzymy. Při těch procesech se mění tuky, oleje a škroby na jednoduché cukry, které jsou jednodušeji stravitelné. Mezi další významné složky, které se zvyšují při klíčení, patří vitamíny B, E, F a C, dále jsou to aminokyseliny a stopové prvky jako hořčík, draslík, železo, fosfor či chrom. Samotné klíčky jsou zdrojem mnoha minerálních látek.

Vlastní postup při klíčení:

Nejprve směs properu ve vodě, aby se odstranily nečistoty, které nemají v směsi pro papoušky co dělat. Dále potřebné množství směsi ponořím do vody, do které také přidávám pár kapek jablečného octa, ale použít můžete také citronovou, či grepovou šťávu, aby se zamezilo vzniku plísní, či jiných mikrobiálních bakterií. Takto nechám směs ponořenou alespoň 12 (16) hodin. Následně vodu vyliju a směs několikrát propláchnu. Propláchnutou směs vložím do cedníku a položím na misku s trochou vody, tak aby se cedník nedotýkal vody. Takto je zajištěn přísun vlhkosti, která je důležitá pro klíčení. Směs, která je v cedníku minimálně 3x za 12 hodin propláchnu a nechám ještě alespoň dalších 12 hodin klíčit. Následně směs ještě několikrát propláchnu a nechám okapat. Klíčenou směsí zkrmuji, když mají semena 1 – 2 mm dlouhé klíčky, v této fázi papouškům chutnají nejvíce a jsou také nejbohatší na všechny vitamíny a minerály. Vyklíčenou směs podáváme v malé vrstvě do misek pro papoušky. Musím upozornit, na horké letní dny. V tomto období je vhodné celou směs po několika málo hodinách vyhodit, jelikož dochází k tvorbě plísní a zárodku rodu fungi, které jsou pro papoušky nebezpečné. 

proces č.1 - máčení směsi

 nabobtnalé zrniny jsou připraven ke klíčení

č.2 - klíčení pomocí cedníku a misky s vodou

finální výsledek, můžeme podávat!                                                                                                                                                               (nejdřív vyklíčila slunečnice, pšenice a hrášek)